Õpingud ülikoolis II

2023/2024 õppeaasta
26. detsember 2023 by
adelinadanilenko


Targaks saamiseks on viis võimalust

  1. Kuulata
  2. Vaikida
  3. Meeles pidada
  4. Kogemusi saada
  5. Õppida

Kas edaspidi läheb kergemaks?

2023/2024 sügissemester

Ootasin uut õppeaasta algust väga. Plaanis oli teisel õppeaastal teha kaks õppeaastat  korraga ära, kuid paraku reaalses elus minu esialgne plaan kipub untsu minema. 

Mis juhtus?

20.06.2023 postitas üks kursusekaaslane noorsootööd õppivate tudengite messengeri kinnisesse gruppi lingi, mis kandis nimetust "Ajalooline otsus: Eesti seadustas samasooliste abielu."

Elame muutuvas ühiskonnas ja kaasas käia uute muutustega on suur oskus. Meil kõigil on oma arvamus, ning me ei saa seda kellelegi vägisi jõuliselt peale suruda. Üks noorsootöö kutse-eetika põhiteesidest ütleb, et noorsootöötaja peab oluliseks iga noore arvamust ja ei alaväärista oma käitumisega ühegi noore arvamust sõltumata noore vanusest, soost, rahvusest, religioonist, võimetest, isikuomadustest ja muudest asjaoludest. Mida me noorsootöötajatena saame endale lubada töö ajal ja see mida me inimestena asjadest arvame väljaspool tööd on täiesti kaks erinevat asja. Mõne inimese jaoks on noorsootöö elustiil ning samas mõne inimese jaoks kõigest töö mis meeldib ja toob leiva lauale.


Meie osad noorsootööd õppivad tudengid julgesid messengeri kinnises grupis "fu" öelda selle vastuvõetud seaduse peale. See tekitas suure konflikti osade tudengite vahel. Mul ei ole isiklikult samasooliste inimeste suhete vastu mitte midagi ja seda ma ka grupivestluses välja ütlesin. Paraku grupivestluses kasutasin ma ühete veidi halvustavat sõnavara. Muidugi ma  vabandasin seda tehes, kuid vaatamata sellele löödi mind selle eest pm risti. Leppisime kokku, et uuel õppeaastal ühiselt võtame selle teema taas ette.

Peale seda kirjavahetust messengeris tekkisid minu peas erinevad mõted ja päris palju küsimusi... Millises rollis on noorsootööd eriala õppiv tudeng ja kas kinnises grupis toimunud vestlus on midagi mille põhjal hinnata, et kas keegi käitub noorsootöötajana valesti oma tööd tehes ning rikub kutse-eetikat? Kutse-eetika teesidest ütleb küll, et noorsootöö keskkonnas lähtutakse eetika põhiteesidest. Oma töös noorsootöötaja seega:

  • peab oluliseks, et kolleegid ja organisatsioon oleksid kursis ja juhinduksid oma tegevuses noorsootöö kutseala eetika põhiteesidest;
  • pöörab tähelepanu ning teeb ettepanekuid muuta kas kolleegide või organisatsiooni tegutsemist ning poliitikat, kui see on vastuolus käesolevate teesidega.

Noorsootöö tudengitena ülikooli lõpetades saame lõputunnistusega kutse, siis ilmselt peame ka tudengitena vastama kutsestandardi nõuetele, kuid kuskilt jookseb ka piir töö, ülikooli ja eraelu vahel. Tegelikkuses peaks iga noorsootööd õppiv tudeng vaatama ise kõigepealt enda ees olevasse peeglisse ja mõtlema selle peale, et kas tema mõtteviis, käitumine ja öeldud sõnad on olnud alati noorsootööd õppiva tudengina noorsootöötaja kutsestandartile sobilikud, enne kui suunata näpuga kellegi teise peale süüdistavalt. Nagu vanasõna ütleb, et teise silmis pindu näed, oma silmis palki mitte. 

Nagu juunikuus sai lubatud on konflikti tekitanud teema  taas võetud ülikoolis meie grupis arutusele. Minu kohta on suunatud nii mõnigi süüdistav pilk. Septembrikuu ja oktoobrikuu olen oma  mõtted ja aja kõik töösse suunanud. Ülikoolis loengutest olen saanud töö tõttu vähe osaleda. Ei pea ennast nõrgukeseks, kuid mingil hetkel sain aru, et miskit minuga pole päris korras. Mäluga on ennegi probleeme, kuid nüüd on asi päris hull, väikeste asjade peale hakkan nutma, öösiti ei saa magada, meeletud seljavalud, peavalud, voodist saan püsti vaevaliselt, söögiisu pole, magu valutab, kehakaal langeb (midagi positiivset ka asaja juures ;), õppimine ei edene nagu esimesel õppeaastal, vaid pean end selleks vägisi sundima. Mis toimub minuga? Käisin arsti juures ja tegin mõned uuringud. Panin aja kirja psühhiaatria juurde minekuks. Perearstilt sain rohud seljavalu leevendamiseks. Viskan pilgu ka vahel oma hingemaailma ja pean tunnistama, et konflikt ja selle tagajärg on mind emotsionaalselt kui ka füüsiliselt väga kõvasti mõjutanud. See teema ei puuduta ainult minu õpinguid ülikoolis vaid ka minu armastatud tööd. Ise endas olen meeletult pettunud. Olen aru saanud, et kõige parem on vaikida, kuulata, meeles pidada, kogemusi omandada ja õppida kui tahad elus edasi jõuda ning targaks saada. Paraku ei oska ma vaikida. Arvan, et oma mõtetest, tunnetest ja vajadustest on vaja ausalt rääkida. Seda enam kui blogi kirjutamine ülikoolis on kohustuslik ja hindeline tegevus. Kas on ka tark tegu nii avalikult ja ausalt kõik kirja panna? Eks aeg näitab.  Praeguseks pean plaani võtta ülikoolis akadeemilise puhkuse, arstitõendi alusel. Samas mõtlen, et ehk saan taas järjele. Ehk suudan, end kiirelt koguda ja puudu olevad kodutööd eksamiteks ära esitada.


Foto: Adelina Danilenko
Pärnu Noorte Vabaajakeskus
Tsirkuse ja noored töötuba
07.03.2024

2023/2024 kevadsemesteri õpitee

Kevadsemester algas uute ootustega. Hetkel olen ma ametlikult akadeemilisel puhkusel. Kuna sügissemester läks nii nagu ta läks, siis 31.08.2024 seisuga peab mul olema tehtud 35 EAP. 

Minu valikained sellel semestril on:

* Praktika 15 EAP

* Enesejuhtimine, suunamine ja kommunikatsioon 2 EAP

* Juhtimine ja kommunikatsioon  6 EAP

* Avalike teenuste noortekeskne arendamine 6EAP

Kultuuridevaheline suhtlemine ja mitmekultuuriline haridus 6 EAP

Miskit ei tule kergelt. Raske on klapitada töögraafikusse koolipäevi.  Tartu Ülikool Narva kolledš Noorsootöö eriala saab õppida ainult päevaõppena ning hübriidõppe võimalust palju ei ole. Pärnust Narva sõit on pikk ja väsitav. 

Olen väga tänulik kõikidele õppejõududele, kes on mõistvad ja vastutulelikud. Mõistev suhtumine ja vastutulelikkus on väga palju aitand mind õpingutes.  


Foto: Anne Sang
Alustava huviringi juhendaja koolitus

12.08.2022 

Karjääriplaneerimise seminari analüüs

KURSUSEKAASLASE PRAKTIKA KÜLASTUS-VAATLUS

Noorsootöö praktika raames peab  tudeng külastama teise tudengi praktikakohta ja vaatlema tema tegevusi seal. Mina soovisin külastada oma kursusekaaslast Aleksandrit, sest ta teeb nii põnevas kohas praktikat. Minu kodulinnaks on Pärnu ning mis seal salata, Aleksander asub võrreldes Narva linnaga mulle kõige lähemal. :) Nimelt Aleksander on praktikal Lääne-Harju Vallavalitsuse haridus-, kultuuri- ja noorsootööosakonnas. 

Varahommikune teekond autoga Lääne- Harju valda oli vaimu ja hingekosutav. Sõiduteed sinna olid tõusude ja langustega oma vallatute kurvide poolest tõeliselt inspireerivad ja avastamist väärt. Nautisin täiega autoga sõitmist ja kevadist ärkavat imeilusat Eestimaad. Teepealt jooksis üle armas metskitse pere. 

Paldiski asub Põhja-Eesti rannikul. Paldiskisse sõites vaade Läänemerele on imeilus. Üle pika aja pole me Aleksandriga üksteist näinud ja seepärast kohtumisrõõm oli eriti suur.

Hommikul tegi Aleksander mulle väikese ekskursiooni Lääne-Harju Vallavalitsuses.  Külastasime kõiki vallavalitsuse osakondi. Aleksandril on väga vedanud, sest praktika Lääne-Harju Vallavalitsuses on väga mitmekesine ja huvitav ning pakub väärtuslikku kogemust avaliku sektori töö kohta ning võimaldab mõista kohaliku omavalitsuse rolli ja funktsioone. Lääne-Harju Vallavalitsuses töötavad inimesed ja hoone sisemus loob sooja, mugava ning kutsuva tunde. 

Kell 9.00 pidme Aleksandriga osalema ühel  koosolekutel. Igal kolmapäeval toimub neil  koolijuhtide ja haridusosakonna veebikoosolek, kus antakse ülevaade hetke olukorrast ja  arutatakse tulevikuplaane. 

Peale koosolekut sõitsime minu pisikese MINI Cooperiga Laulasmaa noortetoa koosolekule, kus arutasime õpilasmaleva teemat ning mõtlesime kuidas kaasata noori mitteformaalsetesse tegevustesse, et need oleksid mitmekesisemad ja huvitavamad. Uute noorsootöötajatega tutvumine on alati põnev, sest sellised kohtumised võivad olla väga inspireerivad ja toetavad. Laulasmaa noortetoas töötab üliäge noorsootöötaja Alina Luther, kes on loov, tundlik, avatud uutele ideedele, kogemustele ning näeb ja tunnetab maailma, loodust teistmoodi vb kui teised. Teeksin hea meelega temaga koostööd. 

Peagi oli aeg liikuda Ämari noortetuppa, kus vestlesime noorsootöötajate ja noortega. 

Viimasena külastasime Lääne-Harju Spordikeskust. Aleksander töötab ise selles majas. Aleksander näitas mulle suurt spordihoonet ja rääkisin oma tööst ning spordikeskuse tegevusest. Üheskoos arutasime kuidas saaksime noorte tervislikke eluviise edendada ja neid rohkem liikuma panna. 

Märkamatult oli kell 18.00 ja mul oli aeg hakata Pärnu poole tagasi sõitma. Aleksandrile soovin edu ettevõtmistes. Kindlasti tulevikus teeb ta suuri tegusid kogukonna kui ka noorte heaks. Oled positiivse ellusuhtumise ja hea huumoriga.  Aitäh, Aleksander, et oled olnud mulle alati toeks rõõmsatel kui ka rasketel hetkedel. Hindan seda väga. Aleksander on veel tõeline tšentelmen. Alati on ta viisakas ja tegi mulle lõunasöögi välja. 

Ootan Aleksandrit nüüd Pärnusse, sest ta avaldas soovi tulla tegema praktika vaatlust Pärnu Noorte Vabaajakeskusesse, kus töötan mina ja teised üliägedad noorsootöötajad. Maja pole sulle võõras ning osade noortega oled juba tuttav, sest käisid ju eelmisel aastal meie juures noortele töötuba läbi viimas. 


Peatse kohtumiseni!  

Fotod Adelina Danilenko & Aleksander Kasnikov

04.04.2024

Pildid joonistas Adelina Danilenko
Canva

Enesejuhtimine, suunamine ja reflektsioon 

2021-2024 & 2022-2025


Kevadsemestril läbisin enda ja osad kolmand kursuse õppeaineid. Minu kursus teeb kevadsemestril praktikat. Kuna mina olen 9 aastat noorsootöötajana töötanud, siis mina praktikat tegema ei pea. Vaatamata sellele pean ma tegema kirjaliku kokkuvõtte oma pikaajalisest töökogemusest ja vastama kõikidele vajalikele õpiväljunditele. 

Õpiväljundid: 

Üliõpilane rakendab erinevaid tegevusi ja meetodeid sõltuvalt noorsootöö valdkonna eripärast, eesmärgist, sihtgrupist, noorsootöö tegemise kohast ja situatsioonist; selgitab noorsootöö sisu ja tutvustab noortevaldkonna võimalusi; kavandab oma töö noortega turvalises keskkonnas, järgides õigusaktidega kehtestatud ohutusnõudeid, reageerib ettetulevates ohuolukordades asjakohaselt; toetab praktikabaasi teisi noorsootöötajaid; seab praktikale eesmärgid ja analüüsib ennast ja oma praktikakogemust neist lähtuvalt, kasutades erinevaid meetodeid.

Ma ei pea tegema 390h praktikat, kuid vaatamata sellele olen koostanud endale ka erinevaid eesmärke uute kogemuste saavutamiseks noorsootöös. Nimelt võtsin ma osa " Mis loom on ANK, vol 2" AKN projektist. Peale 10 aastat taas alustai talvel kaardistama Eestimaal  erinevaid noortekeskusi selleks , et olla kursis nii noorte kui ka noorsootöötajate vajaduste ja ootustega. Mina ja minu meeskond külastasime Ida- Viru maakonnas kokku üle 30 erineva noortekeskuse. Meie meeskond koosnes neilast liikmest. Meeskonnaliikmed olid pärit erinevatest maakondadest. Olen alati unistanud külastada eestimaa erinevaid noortekeskusi ja nüüd sai mu unistus lõpuks täidetud. Sain ka tuttavaks erinevate noorsootöötajatega. Noorsootöötajad on nii erinevad, kuid oma tööd teevad küll suure südamega. 

Veel olen ma plaaninud osa võtta ühest vahvast projektist. Nimelt Ma olen juba end registreerinud Eesti Noorsootöötajate Kogu korraldatavale õppevisiidile Tšehhi, mis toimub Prahasse, Hradec Králové's.

Sellele õppevisiidile on oodatud mobiilsed noorsootöötajad või mobiilsest noorsootööst huvitunud noorsootöötajad/noortekeskuste juhid jt. Õppevisiit toimub 27.05-31.05.2024, millest 27. ja 31. on reisipäevad. 

Kolmel päeval külastatakse: 

    • Hradec Králové tänavatööd 
    • Hradec Králové noortekeskust
    • Třebechovice pod Orebem, Kostelec nad Orlicí tänavatööd
    • Česká Skalice, Úpice tänavatööd
    • Viimasel õppevisiidi päeval osaleme ühiselt Tšehhi noorsootöötajate seminaril "Pro Brave space".

Osavõtt on tasuta ja rahastatud Erasmus+ akrediteeringu raames. Koha peal on kaetud kolm toidukorda, majutus ja transport. Reisikindlustus tuleb ise osta. 

Peale seda reisi sooviksin Pärnus proovida taas mobiilset noorsootööd ka paaril korral teha. Ise olen töötand aastaid tagasi Pärnu MoNos, kuid hea oleks saada praktika mõttes uut värsket kogemust. Tänaseks on päris palju uusi töötajaid liitunud Pärnu MoNo tiimiga ja ilmselgelt võib kohata avatud linnaruumis noori, kellega pole varasemalt kokku puutunud.









Juhendamise teekond

toimub õppeaines enesejuhtimine, suunamine ja reflektsioon 2022-2025. Selles õppeaines on minul vaja  analüüsida ennast juhendajana terve juhendamise protsessi jooksul oma blogis. Esimse kursuse tudengi eesmärk portfoolio täitmisel on õppekavast portfooliosse kirja saada ainult ained. Ei midagi rohkemat hetkel. See, mida esimese kursuse tudeng igast läbitud ainest endaga kaasa võtab, see lisandub järgmisel semestril portfoolio täitmisse.