Praktika
MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus
Praktika töökogemusena sooritasin MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskuses. Praktika algas 01. märtsil ja lõppes 01. juuni. Praktika koha valisin selle järgi, et ise töötan samas noortekeskuses alates 2015 aastast noorsootöötajana. 2021aastal sai minu ametinimetuseks allüksuse juht ja noorsootöötaja.
Minu praktikaplaani täitmise, eesmärkide saavutamise ja ülesannete sooritamise kohta annavad tagasisidet noorsootöö spetsialistid:
- Maarja Avamere- MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus, tegevjuht
- Karoliine Aus- MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskuse, juhatuse esimees
Noorsootöö õppekavas on praktika mahuga 15 EAP-d. „Praktika“ (ainekoodiga SVNC.00.164) õppeaine raames pidin läbima noorsootöö praktika, kus rakendasin Tartu Ülikool Narva kolledži õppekava omandatud teadmisi. Praktika käigus rakendasin erinevaid tegevusi ja meetodeid, sõltuvalt noorsootöö valdkonna eripärast, eesmärgist, sihtgrupist, noorsootöö tegemise kohast ja situatsioonist. Mul oli oluline teada noorsootöö sisu ja tutvuda noortevaldkonna võimalustega. Kavandasin oma tööd noortega turvalises keskkonnas, järgides õigusaktidega kehtestatud ohutusnõudeid, ja reageerisin asjakohaselt ettetulevatest ohuolukordadest. Toetasin praktikabaasil teisi noorsootöötajaid, seadsin praktikale eesmärgid ning analüüsisin ennast ja oma praktikakogemust, kasutades SWOT analüüsi, sest see võimaldab mul objektiivselt hinnata, millised on minu parimad omadused ja millistes valdkondades vajaksin veel arengut. Kasutades SWOT-analüüsi, saan luua lihtsa, selge ja tervikliku pildi oma praegusest olukorrast, mis on aluseks teadlike ja tulemuslike otsuste tegemisel.
Noortekeskuse tutvustus
Pärnu Noorte Vabaajakeskus asub Pärnu linnas kesklinna lähedal. Ühistranspordiliiklus on samuti hea ning seepärast võimaldab see noortele mugava ligipääsu noortekeskusesse. Pärnu Noorte Vabaajakeskus pakub oma teenust noortele vanuses 7-26. Noortekeskuses on noortel võimalik tegeleda erinevate vabaaja tegevustega, osaleda töötubades ja üritustel, tegeleda oma hobidega (bändiruum, salvestusruum, spordisaal, jõusaal) ning lihtsalt veeta aega sõprade seltsis. Peale kõige selle veel pakutakse noortele noorte nõustamist, vabatahtliku töö tegemise võimalust, loovtööde tegemist, erinevaid huviringi tegevusi (Kokandusring, Talentide töötuba, Unicorn Squad, Tsirkus ja noored). Samuti on noortel võimalik osaleda rahvusvahelistes Erasmus+ projektidest. Pärnu Noorte Vabaajakeskus rakendab ka mobiilset noorsootööd läbi nelja erineva meetodi- tänavatöö, grupitöö, individuaaltöö, kogukonnatöö. Mobiilne noorsootöö kaasab ja pakub tuge, tegevusi ning nõustamist avatud linnaruumis nendele noortele, kes ei pruugi külastada noortekeskust. Noorsootööd tehes lähtusin noorsootöö kutse-eetikast, mis loob aluse professionaalsele noorsootööle, Noortevaldkonna arengukava 2021-2035 ja Pärnu linna hariduse-ja noortevaldkonna strateegia 2021-2035. Pärnu Noorte Vabaajakeskuses noorsootöö toimub mitteformaalses õppes, kus noored on aktiivselt kaasatud õppeprotsessi ning õppimine toimub läbi praktiliste tegevuste, arutelude ja kogemuste. Kõik töötajad noortekeskuses omavad noorsootöö taset ja enamus töötajad omavad kõrgharidust või on varsti lõpetamas ülikooli. Seega julgen väita, et kõik noorsootöötajad oma ala professionaalid ja teadlikud oma töö eesmärgist ja sisust. Oma igapäevastes tegemistes kasutasin erinevaid noorsootöö meetodeid nagu grupitöö, vabatahtlik töö, mentorlus, individuaalne nõustamine, projektitöö ja laagrid. Noortele lähenemisviisid olid erinevad, mis omakorda varieerusid sihtrühmast, eesmärkidest ja vajadustest.
Terve praktika olin enamus ajal tööl töögraafiku alusel Pärnu Noorte Vabaajakeskuses allüksuse juhi ja noorsootöötajana. Praktika perioodil püüdsin leida endale peale oma igapäevatöö ka uusi huvitavaid väljakutseid selleks, et mitte olla oma mugavustsoonis ja õppida ning kogeda juurde midagi uut. Noorsootöötajana olen töötanud alates 2015 aastast, kuid endiselt tuleb ette olukordi ja tegevusi, millega pole varem kokku puutunud. See näitab mulle ikka ja jälle, kui mitmekesine, rutiinivaba ja põnevate väljakutsetega noorsootöö valdkond tegelikult on. Noorsootöö mitmekesisus ja pidevad uued väljakutsed, kogemused muudavad selle töö inspireerivaks ja rahuldust pakkuvaks. Seda enam kui su kõrval töötavad mõistvad, toetavad, hea huumorimeelega toredad inimesed ja oma ala professionaalid kellelt on palju õppida.
Praktika tegemisel oli mul vaja seada selge tegevuskava praktika eesmärkide saavutamiseks ja kindlasti jälgida eesmärkide edenemist, tehes sealjuures vajadusel kohandusi.
Eesmärgid:
1. Ajaplaneerimine noorsootöö ülesannete täitmisel
• Ajaplaneerimise oskuse arendamine ja selle tõhus kasutamine igapäevatöös.
2. Säilitada tasakaal töö- ja isikliku elu vahel
• Hoida tasakaalu töö- ja isikliku elu vahel, vältides läbipõlemist ja säilitades heaolu.
3. Parandada oma digioskusi
• Õppida kasutama Canvat vastavalt MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskuse stiiliraamatule 2024, et luua professionaalseid reklaamplakateid
4. Kogeda välismaa vabatahtlike värbamise protsessi
• Saada praktilist kogemust välismaa vabatahtlike värbamise protsessis, mõista selle etappe
5. Noorsootöö ja kogukonna lõimumine
• Lõimuda kokku noored ja kogukond ühistel tegemistel
6. Stressi ja emotsioonide juhtimine
• Rakendama praktikas lihtsaid viise stressi ja emotsioonide juhtimiseks, et säilitada enda vaimne ja emotsionaalne heaolu.
7. Noorsootöö kaudu huvitegevuste pakkumine
• Pakkuda mitmekesiseid huvitegevusi, mis vastavad noorte huvidele ja vajadustele, toetades nende arengut ja heaolu.
8. Praktiseerida projektide kirjutamist
• Täiendada oma oskusi ja kogemust projekti kirjutamisel, et toetada noorsootöö algatusi ja rahastuse saamist.
9. Tutvu teiste noortekeskuste tegemistega, et saada uusi ideid ja inspiratsiooni
• Kogeda teiste noortekeskuste tegevusi ja programme, et saada ideid ja inspiratsiooni oma noortekeskuse arendamiseks.
10. Uute võimaluste leidmine enesearenguks
• Otsida ja kasutada uusi võimalusi isiklikuks ja professionaalseks arenguks, (koolitused, töötoad ja mentorlusprogrammid)
Minu individuaalsed tegevused mida planeerisin praktika raames ellu viia:
• Võtta osa EANK projektist „ Mis loom on ANK?“
• 03.04.2024 Vaatluspraktika päev -Aleksander Kaznikov/ Igor Kleshchev
• Töövari Märjamaa Valla Noortekeskuses
• Noorteka Suvelaagrid 2024 projekt
• Kohtumine uue piirkonnapolitsei Andra Kirotajaga sesose probleemsete noorte käitumise pärast noortekeskuses
• Pärnu mobiilne noorsootöö
• Noored ja Tsirkus
• Koristustalgud „Teeme ära 2024“
• Kriminaalhooldusosakond- ÜKT, noorte kaasamine noorsootöösse
• Välismaa vabatahtlikud ja inglise keele praktika
• ENK-iga õppevisiidile Tšehhi 27.05-01.06.2024
Ajakava:
Praktika vorm- Praktika töökogemusena 01.03.2024- 01.06.2024
Kovisioon- Praktika e-õpe 12.03.2024 ja 17.04.2024
EANK projekt- „Mis loom on ANK?“ 24.01- 10.06.2024
PNVK projekt- Noorteka Suvelaagrid 2024
Kursusekaaslase vaatluspraktika päev- Aleksander Kaznikov 03.04.2024
Töövari- Märjamaa Valla Noortekeskus 04.04.2024
Kriminaalhooldusosakond- ÜKT, noorte kaasamine noorsootöösse 15.04-31.05.2024
Võrgustikutöö- Kohtumine uue piirkonnapolitsei Andra Kirotajaga sesose probleemsete noorte käitumise pärast noortekeskuses 30.04.2024
KOgukonna ja noorsootöö lõimumine- Koristustalgud „Teeme ära 2024“ 04.05.2024
Pärnu MoNo- Praktiline tänavatöö koos Aleksandriga 23.05.2024
Analüüsiv kokkuvõte- Valmis ja saadetud ülevaatamiseks juhendajale 27.05.2024
Lastepäev 2024- Tsirkus ja Noored esinemine 01.06.2024
Analüüsiv kokkuvõtte- Praktika analüüs on valmis ja hinnatud 05.06.2024
Osalemine lõpuseminaril- Eksam 12.06.2024
EANK projekt „Mis loom on ANK?“
Olen alati soovinud külastada erinevaid Eestimaa noortekeskusi. Selleks, et projektis osaleda saaksin, pidin end registreerima huviliste nimekirja. Tänu oma vastutulevatele kolleegidele avanes selle aasta jaanuarikuus mulle suurepärane võimalus võtta osa EANK projektist „Mis loom on ANK?“ vol 2.
Minu „Mis loom on ANK?“ tiim koosnes neljast liikmest ja kokku külastasime 31 Ida -Viru maakonna noortekeskust. Projekti raames kogutud statistika andis hea ülevaate Eesti noortekeskuste tegelikust hetkeseisust. Suur rõõm oli kohtuda oma valdkonnas töötavate noorsootöötajatega. Mõistsin, et kõik noorsootööga tegelevad inimesed armastavad oma tööd ja neile läheb korda noorte heaolu ja tulevik.
Noortekeskusi külastades kohtusin Vladim Orlov, kes on panustanud noorte heaolusse üle 20 aasta läbi vabatahtlikku töö. Vladim Orlov on koos sõprade abiga ostnud hoone milles nad praegu tegelevad. Tegutsevad nad juba pikalt Sillamäe Avatud Lastekeskus nime all. Keskusesse sisenedes oli näha rohkem Eesti meelsust kui kusagil mujal kunagi näinud olen. Seintel oli väljas näitus vanaaegsetest asjadest. Näitusest eriti meelde jäi Vladim Orlov poolt valmistatud erinevatest vanadest metalltükkidest, kettidest, mutrivõtmetest, konksudest ja rõngastest kunstiteod. Olin tema töödest nii vaimustuses, et kutsusin teda meie noortekeskuses samasugust vanavara metalli töötuba tegema. Keskuse ruumid olid puhtad ja korras. Noortekeskuse puhtus on väga oluline minu jaoks, sest see jätab külastajatele ja partneritele positiivse mulje, aidates kaasa noortekeskuse mainele ja usaldusväärsusele. Nagu noorsootöös ikka on rahaline toetus ja abi väike, aga õnneks vabatahtlike inimeste abiga saavad nad noortele pakkuda rasketel aegadel erinevaid tegevusi ja isegi väikest kõhutäit.
Eesti ANK kutsub „Mis loom on ANK?“ kokkuvõttele, mis toimub 10.06.2024 Pärnumaal kuhu on kokku kutsutud kõiki projektis osalejaid, et vahetada mõtteid ja jagada kogetut suures seireprojektis.
Tänu sellele projektile sain parema ülevaate Eestis tegutsevatest noortekeskustest, luua väärtuslikke suhteid teiste noorsootöötajatega, ammutada endasse uusi mõtteid ja ideid oma tööks. Projekti lõppedes sain aru, kuidas on mul ikka vedanud oma noortekeskusega ja inimestega kellega töötan seal.
Töövari Märjamaa Valla Noortekeskuses
Läbi EAKN-i projekti „Mis loom on ANK?“ tutvusin ma Märjamaa Valla Noortekeskuse toreda juhataja Triin Põri’ga. Tema on EANK juhatuse liige ja projektis oli ta meie tiimi juht. Märjamaa Valla Noortekeskuse üks noorsootöötaja, kes õpib Tallinna Ülikoolis, käis aasta tagasi meie noortekeskuses töövarjuks ja nüüd külastasin mina 04.04.2024 praktika raames töövarjuna nende noortekeskust. Kui minu käest peaks keegi kunagi küsima, et millises noortekeskuses sooviksin ma töötada peale enda noortekeskuse, siis ma kohe kindlasti vastaksin, et Märjamaa Valla Noortekeskuses. Märjamaa Noortekeskus asub ühes suures ilusas majas, mis on just noortekeskuseks ehitatud ning kus on nii palju erinevaid ruume. Mulle meeldis noortekeskuses seintel olevad värvilahendused, erinevad noortepärased grafiti joonistused, vaikne tuba ja panipaikade lahendused, mis olid ehitatud katuse alla. Kõik ruumid olid korras, puhtad ja avaratest akendest pääses sisse rohkelt loomulikku valgust. Asjad olid sorteeritud oma plastikkastidesse. Köök oli sisustatud ilusate kollaste kapikestega ja erinevate vajalike kodumasinatega. Noored said veeta erinevates ruumides oma vabaaega ja vajadusel nautida omaette olemist. Juhataja kabinetis võib suisa tantsu lüüa, kuna ruumi on seal palju. Nagu ikka saavad noored noortekeskuses oma vaba aega sisustada erinevate tegevustega (lauamängud, x-boxi mängud, õhuhoki mängulaud, jalgpalli mängulaud, erinevad kaardimängud, kokkamine jne). Peale selle on noortel võimalik osaleda laagrites ja malevas. Tean, et toimuvad ka põnevad tegevused Hobulaiul.
Kursusekaaslase praktika külastus
Noorsootöö praktika raames pidi iga tudeng külastama teise tudengi praktikakohta ja vaatlema tema tegevusi seal. Mina külastasin 03.04.2024 oma kursusekaaslast Aleksander Kaznikov, sest ta teeb nii põnevas kohas praktikat.
Minu kodulinnaks on Pärnu ning mis seal salata, Aleksander Kaznikov asub võrreldes Narva linnaga mulle kõige lähemal. Aleksander Kaznikov tegi oma praktikat Lääne-Harju Vallavalitsuse haridus-, kultuuri- ja noorsootööosakonnas.
Paldiski asub Põhja-Eesti rannikul. Paldiskisse sõites vaade Läänemerele oli imeilus. Kohale jõudes tegi Aleksander Kaznikov mulle väikese ekskursiooni Lääne-Harju Vallavalitsuse hoones. Külastasime kõiki vallavalitsuse osakondi. Lääne-Harju Vallavalitsuses on väga mitmekesine ja huvitav ning pakub väärtuslikku kogemust avaliku sektori töö kohta ning võimaldab mõista kohaliku omavalitsuse rolli ja funktsioone. Lääne-Harju Vallavalitsuses töötavad inimesed ja hoone sisemus loob sooja, mugava ning kutsuva tunde.
Vallavanem Jaanus Saat meie kohtumisel tundis huvi Pärnus tegutsevate noortekeskuste ja palgasüsteemi kohta. Rääkisin Pärnu Noorte Vabaajakeskuse tegemistest ja uhkusega mainisin, et meie töötajad on kõik omandanud noorsootöötaja kutse ning paljud neist on kas lõpetamas või juba lõpetanud ülikooli. Samuti tõin esile, et Pärnu väärtustab oma noorsootöötajaid ja on üks esimestest, kus kutsekvalifikatsioon ja töötasu on omavahel otseses seoses. See motiveerib noorsootöötajaid oma oskusi ja teadmisi täiustama ning tagab, et töötajad saavad oma panusele vastava tasu.
Kell 9.00 pideme Aleksandr Kaznikov’iga osalema ignädalasel veebikoosolekul, kus antakse ülevaade hetke olukorrast ja arutatakse tulevikuplaane. Peale koosolekut sõitsime Lääne- Harju Huvikeskus Laulasmaa Noortetoa koosolekule, kus arutati ja koostati plaane suvel toimuva õpilasmaleva jaoks. Nagu ikka, püütakse leida sobivaid koostööpartnereid selleks, et rikastada noorte kogemusi erinevate töökogemuste kaudu, mis aitavad neil täiustada oma oskusi ja teadmisi erinevates valdkondades.
Uute noorsootöötajatega tutvumine on alati põnev, sest sellised kohtumised võivad olla väga inspireerivad ja toetavad. Laulasmaa Noortetoas töötab üliäge noorsootöötaja Alina Luther, kes on loov, tundlik, avatud uutele ideedele, kogemustele ning näeb ja tunnetab maailma, loodust teistmoodi vb kui teised. Teeksin hea meelega temaga koostööd. Peagi oli aeg liikuda Ämari noortetuppa, kus vestlesime noorsootöötajate ja noortega.
Viimasena külastasime Lääne-Harju Spordikeskust. Aleksander töötab ise selles majas. Aleksander näitas mulle suurt spordihoonet ja rääkisin oma tööst ning spordikeskuse tegevusest. Üheskoos arutasime kuidas saaksime noorte tervislikke eluviise edendada ja neid rohkem liikuma panna. Märkamatult oli kell 18.00 ja mul oli aeg hakata Pärnu poole tagasi sõitma. Aleksandrile soovin edu ettevõtmistes.
Noorteka Suvelaagrid 2024 projekt
Juba 10 aastat järjest korraldab Pärnu Noorte Vabaajakeskus suvelaagreid linnalaagreid. Varasemalt kirjutas suvelaagrite projekte kunagine noortekeskuse juhataja ja praegune juhatuse liige Annely Reile või noorsootöötaja Triin Mäger. Minu jaoks oli see mahukas ja suure vastutusega projekt alati olnud. Olen kirjutanud mõne projekti, kuid kui sain oma ülesandeks kirjutada selle aasta „Pärnu Noorte Vabaajakeskuse Suvelaagrid 2024“, siis see oli veidike hirmutav mulle. Õnneks lubas olla ja on siiani noortekeskuse tegevjuht Maarja mulle alati toeks ja abiliseks olnud.
Tegelikkus polnudki nii hirmuäratav, kui esialgu tundus. Alguses korraldasime oma meeskonnaga „PNVK Suvelaagrid 2024“ koosoleku, kus panime paika rollid ja tegevusplaanid. Kui varasemalt on meil olnud suvelaagrite teemaks loovusnädal, spordinädal, seiklusnädal ja ööbimistega lõpunädal, siis nüüd otsustasime lisada kultuurinädala teema ja endise ööbimisega lõpunädala asendasime seiklusnädala ööbimisega. Iga noorsootöötaja valis omale meelepärase laagrinädala ja koostas kava noorte huvide ja hetkel populaarsete tegevustega järgi.
„Kultuurilaager“on meil ka varasemalt olnud. Aastatega on uued noored peale kasvanud ja seepärast mõtlesin, et „Kultuurilaager“ võiks taas toimuda, sest Pärnu linn ja maakond on rikkalik kultuurilise mitmekesisuse poolest. Eriti praegusel ajal arvan, et kultuuri tundmine on oluline, kuna see toetab noorte identiteedi ja kuuluvustunde kujunemist ning valmistab neid ette aktiivseks ja teadlikuks kodanikuks olemiseks. Kultuuri tundmine on oluline osa elust, aidates noorel mõista oma juuri, iseennast, teisi inimesi ja maailma enda ümber, olles sealjuures salliv, avatud ning teha koostööd erinevate kultuuride vahel.
Kui varasemalt on meil ühes laagrinädalas osalenud 50 noort, siis peale Covid-19 olime sunnitud oma osalusarvu langetama 20+5 peale. Õnneks enam piiranguid ei ole ja seepärast sel aastal otsustasime, et ühes laagrinädalas võiks olla kuni 35 noort. Tegime ühiselt ka otsuse, et laagnädalatel sellel korral on vanusepiir kindlaks määratud. 2 aastat järjest oleme saanud laagrite toitlustuse osas kokku leppida Pärnu Vabakooli sööklaga. Nii ka sellel korral teeme koostööd nendega.
Teisel ühisel koosolekul arutasime läbi suvelaagrite reklaami sotsiaalmeedias, reklaamvoldikute tegemise ja plakatite põhjad Canvas. Kuna sellel aastal Pärnu Kaubamajakas ei toimunud suurüritust “Suvetegevuste mess”, siis pidime välja mõtlema kõik reklaami tegemise võimalused sotsiaalmeedias. Üheks reklaami võimaluseks nägime Infohunti portaali, sest sinna koondub kokku noorele infot piirkonna põhiselt. Läbi portaali on noorel ja lapsevanemal lihtne leieda infot sündmuste, tegevuste, noorsootöö, huvihariduse- ja huvitegevuse kohta. Samuti jagada laagrite infot Pärnu linna sotsiaalmeedias. Iga aasta oleme teinud enne suurt „Lastepäev“ üritust väikeseid reklaamvoldikuid, et seal külalistele jagada. Samuti jagame infot ka Pärnu Noorte Vabaajakeskuse kodulehel, Facebookis ja Instagramis. Laagrisse registreerimine algas 8. mail. Selleks ajaks pidi olema valmis meil kõik plakatid, flaierid FB event. Mina ei ole varem Googel Drives vormid regamise vormi kasutanud, siis selle lingi aitab valmis teha ja teksti põhi ette valmistada meie tegevjuht Maarja.
Projekti kirjutamine ei võtnud kaua aega. Eelarve tegime koos tegevjuhiga ja projekti esitasin 30.03.2024. Alles mõned päevad tagasi sain vastuse, et Pärnu Linnavalitsus on13.05.2024 korraldusega nr 300 „Noortevaldkonna projektidele toetuse eraldamine“ eraldanud meile toetuse 1000 eurot viimaks läbi projekti „Noorteka Suvelaagrid 2024“. Olime veidike löödud, sest iga aasta on toetatud meie laagreid täisrahastusega 2000€, millega olime arvestanud ka esialgses eelarve planeerimisel. Vastavalt eraldatud toetusele tuli meil eelarve uuesti üle vaadata ning teha mõned muudatused oma plaanides.
Noorte käitumne noortekeskuses ja kohtumine uue piirkonnapolitsei Andra Kirotajaga
Noorsootöö on haarav ja mitmekülgne valdkond, mis pakub rikkalikult väljakutseid ja võimalusi. Kuigi enamik tööpäevi on täis positiivseid kogemusi, võib mõnikord ette tulla päevi, mil kaasnevad muremõtted, unetud ööd ja isegi pisarad. Alates selle aasta algusest oleme noortekeskuses pidanud tegelema noorte omavaheliste konfliktide ja käitumisprobleemidega. Nimelt kasutavad noored füüsilist või verbaalset vägivalda eakaaslaste vastu ja eiravad noortekeskuse kodukaoora reegleid (suitsetavad e-sigaretti noortekeskuse ruumides, ropendavad, tarvitavad narkootikume, varastavad üksteiselt asju). Noored on jäetud hooletusse vanemate poolt, perekondlikud probleemid, meeleoluhäired, depressioon, madal enesehinnang, probleemid õppejõududega ja seepärast ei täida koolikohustust, õpiraskused, suhteproblemid, enesevigastused, nälg. Seoses Pärnu Noorte Vabaajakeskuse kodukorra rikkumistega ja uute noorte lisandumisega, kes pole veel kursis noortekeskuse kodukorraga, korraldasin 14+ õhtul noortega ümarlaua koosoleku. Koos tutvusime kodukorraga ning tegime vajalikud muudatused, võttes aluseks noorte ettepanekud ja soovid. Ümarlaua kohtumisel tuli selgelt esile meie ühine soov ja eesmärk - luua turvaline keskkond, kus kõigil oleks mugav ja meeldiv olla.
Olukorra teeb mulle veidike keerulisemaks asjaolu, et minu teismeline poeg suhtleb noortekeskuses ja vabal ajal samade noortega, kellega meil on tekkinud erimeelsusi. Probleemsete noorte punt moodustavad ühtse sõpruskonna. Mõned neist on varem puutunud kokku politseiga ja aeg-ajalt ei täida ka koolikohustust. Lisaks esinevad neil käitumisprobleemid nii avalikus linnaruumis, koolis, liinibussides kui ka Pärnu Bussijaamas. See on mulle nii noorsootöötajana kui ka lapsevanemana rollis olles murettekitav. Püüan siinkohal töö juures vältida rollikonflikti.
Noortegrupiga, kelle käitumine on mulle ja teistele noorsootöötajatele muret tekitanud, oleme püüdnud suhelda nendega ja mõista nende seisukohti. Samuti nende noortega oleme leppinud kindlad kokkulepped ning seadnud piirid, mida järjekindlalt mina kui ka teised noorsootöötajad järgime, ning selgitanud noortele miks need on olulised. Mõne noore puhul olen võtnud ühendust nende vanemate, kooli sotsiaalpedagoogi, lastekaitse või politseiga, et koos pakkuda täiendavat tuge ja nõuandeid üksteisele. Konfidentsiaalsus on noorsootöös äärmiselt oluline. See aitab luua usaldusväärseid suhteid, mis omakorda on hädavajalikud noorte toetamisel ja juhendamisel. Püüan luua avatud ja usaldusväärseid suhteid kõigi noortega, et nad tunneksid end mugavalt ja julgeksid ning vajadusel rääkida oma muredest kui ka probleemidest. Samas olen noorele selgitanud, et kui kellegi elu ja tervis on ohus, siis meil noorsootöötajatena on kohustus sellest teavitada vastavaid osapooli, et tagada kiire ja asjakohane abi olukorra lahendamiseks. Muul juhul teavitame me koostöövõrgustikku, kelleks võib siis olla lapsevanemad, VTK, lastekaitse ja kooli sotsiaalpedagoogid.
Pikaajalised ja keerulised olukorrad noortega tekitavad kurnatust ja stressi noorsootöötajates. Oluline on märgata väsimust ja läbipõlemise märke ning vajadusel kaaluda professionaalse abi otsimist, näiteks perenõustaja või psühholoogi poole pöördumist. Olen kaalunud ka noorsootöötajatele supervisiooni korraldamist, et pakkuda võimalust reflekteerida oma tööd, saada tuge ja juhendamist keerulistes olukordades ning arendada oma oskusi noorte toetamisel. Olen läbinud mitmeid vaimse tervise koolitusi ja oskan seetõttu märgata väsimuse märke kolleegidel ning ka iseendas, kuid see pole alati nii lihtne. Õnneks on meil iga kuu meeskonna koosolekutel võimalik „ventileerida“. Iga noorsootöötaja saab rääkida vabatahte alusel oma piprast, soolast ja suhkrust. Pipar sümboliseerib teemasid, mis tekitavad kõige rohkem ärevust, muret või stressi. Sool esindab teemasid, mis põhjustavad mõõdukat närvikõdi ja pinget. Suhkur aga on need hetked ja sündmused, mis rõõmustavad südant ja toovad naeratuse näole.
Probleemide lahendamine võib võtta aega. Oleme proovinud oma jõududega hakkama saada, kuid paraku see ei ole andnud alati soovitud tulemusi. Olen võtnud ühendust Pärnu Noortegarantii Tugisüsteem töötavate spetsialistidega, kelleks on meie endised kolleegid Triin Mäger ja Jaana Kokk. Neil on varasem kokkupuude meie noortekeskuse mõningate noortega ning seetõttu on meil lihtne koostööd teha. Nende kaudu olen samuti saanud häid soovitusi, kuidas lahendada mõne noorega seotud probleeme, ning olen neid nõuandeid ka järginud. Pärnu Noorte Vabaajakeskus on loonud enda ümber toetava ja tõhusa tugivõrgustiku mis toimib ideaalselt. Meie tugivõrgustikku kuuluvad Pärnu linna koolid, koolide eripedagoogid, lastekaite töötajad, politsei, psühholoogid, huvikoolid, Pärnu Bussipark, suured ostukeskused Port Artur ja Pärnu Keskus, lapsevanemad, Pärnu Linnavalitsus, Pärnu Töötukassa, Pärnu kriminaalhooldusosakond, Lääne-Harju kriminaalhooldusosakond, Ida-Harju kriminaalhooldusosakond, Viru kriminaalhooldusosakond ja Tartu kriminaalhooldusosakond .
Mõni aeg tagasi alustas oma tööd meie piirkonnapolitsei uus ametnik Andra Kirotaja. Otsustasime koos noorsootöötajatega korraldada kohtumise ja seda me ka tegime. Kohtumisel tutvusime omavahel, arutasime jätkuvaid koostöövõimalusi ja küsisime nõu kuidas teatud olukorras oleks mõistlik noortega käituda. Näiteks millises olukorras oleks noorsootöötajal mõistlik politsei poole pöörduda või helistada 112. Juttu tuli ka alaealiste noorte e-sigareti salajasest ärist, noorte narkootikumide tarvitamisest ja Pärnus ringi liikuvatest kahest mees pedofiilidest kellega meie noored läbi käivad.
Pärnu mobiilne noorsootöö
Pärnu MoNo loodi vajaduspõhiselt 2019. aastal. Algul viisid MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskuse noorsootöötajad läbi avatud noorsootööd, kus alustasin mina mobiilse noorsootöötajana osakoormusega. Pärnu MoNo on kasvanud eraldi allüksuseks, mida toetab Pärnu Linn ja keskendub kohalolule linnaruumis ehk tänavatööle.
MoNo sihtrühmaks on 12-21-aastased noored, kes tihti käituvad riskantselt, veedavad aega kampades või tänavatel, ning ei osale koolis, huviringides ega tööelus. MoNo eesmärk on laiendada noorsootöö teenuseid mobiilse noorsootöö meetoditega, nagu individuaaltöö, grupitöö ja kogukonnatöö, et jõuda rohkemate abivajavate noorteni ja pakkuda neile toetust. Planeeritud tegevused hõlmavad individuaalset toetust ja võrgustikutööd, grupitegevusi sotsiaalsete oskuste arendamiseks läbi interaktiivsete tegevuste ning kogukonnatööd, mis julgustab kodanikualgatust ja ennetab sotsiaalprobleeme. Oluline on ka kogukonna teavitamine MoNo ja noorsootöö võimalustest ning nende kaasamine tegevustesse, et edendada noorte ja võrgustikuliikmete koostööd.
Viimati tegelesin mobiilse noorsootööga Narvas õppeaine „Noortevaldkonna alused ja korraldus“ raames. Tänu varasemale kogemusele mobiilse noorsootöö vallas tundsin end noori kõnetades enesekindlalt ja toetasin vajadusel ka oma tiimikaaslasi. Kokkuvõtteks võin öelda, et Narva noored võtsid meid avatud linnaruumis väga hästi vastu.
23.05.2024 külastas minu kursusekaaslane Aleksander Kaznikov Pärnu Noorte Vabaajakeskust minu praktika vaatluse raames. Päeva alguses veetsime Aleksndriga aega noortekeskuses noortega vesteldes. Viisin läbi huviringi „Tsirkus ja noored“, ning peamiseks fookuseks oli meil 01.06 „ Lastepäev 2024“ etteaste harjutamine. Kui see oli tehtud, siis suundusime Aleksandriga ja mobiilsete noorsootöötajatega Pärnu linna tänavatele mobiilset noorsootööd tegema. Sel päeval käisime läbi Pärnu jõe äärse ala. Samuti jalutasime veel läbi Pärnu Vallikäärust, rulapargist, Pärnu Bussijaama, Port Artur 1, Pärnu Keskusest ja Martensi väljakust. Sooja ilma tõttu oli vähe noori tänavatel liikumas. Sellel päeval saime kontakti kokku 37 noorega. Pärnu MoNo kasutab oma töös statistika kogumiseks ja koondamiseks ANK logiraamatut kuhu jäädvustatakse infot tehtud tänavatööst.
Kohtumise märkmeid tehes vastatakse järgmistele küsimustele:
Mis läheb politseile või mõnele teisele võrgustikuliikmele (Info, mis läheb edasi: nt igasugune vägivald noore vastu ja noore poolt põhjustatud, alaealine rase, koolikohustuse mittetäitmine, keelatud asjade omamine, alkoholi tarbimine jms mõnuainete tarvitamine, ära jooksmine, hooletusse jätmine, õiguste rikkumine.)
teemad, millest noortega räägime. Vali 5 olulisemat teemat
• mono tegevused
• haridus, areng
• töö ja karjäär
• vaba aeg, trennid, huvitegevus
• õiguskuulekus, sotsiaalsed normid, ohutus
• suhted
• kes-kellega-suhtleb (noorte omavahelised suhtlussidemed), grupidünaamika
• noorte algatused teemade ja tegevuste osas (huvid, soovid, vajadused)
• partneri jälgimine, tagasisidestamine ja tunnustamine (milles nägid partnerit oma tööd nautimas, mida saad eeskujuks seada, mis valmistas talle raskusi): SUULISELT
• enda tunded, mõtted, hirmud: SUULISELT
Minu jaoks oli osalemine tänavatöös nagu ikka. Noored keda tänaval kohtasin olid enamus mulle varasemalt tuttavad. Minu jaoks oli muutunud ka kontaktide täitmise vorm. Endiselt panin ma enda juures tähele, et mul ei olnud raskusi noortega kontakti saavutada. Ainus mida tähele panin enda juures ja miinuseks pean oli minu füüsiline vorm. Nooremate noorsootöötajatega ringi liikudes pidin ikka natuke pingutama, et nendega tempot hoida. Kindlasti kui vaja kedagi asendada MoNo`s, siis mul on valmisolek tänavale minna mobiilset noorsootööd tegema.
Lastepäev 2024
MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus korraldas projekti raames Lastepäev 2024, mis toimus 01.06.2024 ja milles osales ligikaudu 500 inimest. Minu eestvedamisel esinesid „Tsirkus ja noored“ huviringis osalenud noored oma lühikese etteastega. Kõik sujus hästi, kuid töö selleni oli väga vaevarikas ja minule paras peavalu. Esinemise kava panid noored ise kokku. Kõik said välja tuua oma oskused.
Huviringis osalenud noortel polnud alati tegevustest võimalik osa võtte, kuna paljud olid hõivatud teiste huviringidega. Ma olin juba vahepeal lootust kaotamas, sest kolme noorega kava harjutada ei olnud kuidagi võimalik. Esinemise päeval olin valmis juba kõige hullemaks, kuid õnneks noored kogunesid enamuses kokku ja saime ometigi oma etteaste ära teha. Olen oma hinges nii tänulik noortele, kuid teist korda ma enam sellist vastutust enda peale võtta ei soovi.
Kokkuvõte
Mul oli plaanis minna veel ENK-iga õppevisiidile Tšehhi 27.05-31.05.2024 mis kahjuks jäi ära. Ootasin seda reisi väga. Eesti Noorsootöötajate Kogu oli plaanis korraldada õppevisiidi Tšehhi (Prahasse, õppevisiit Hradec Králové's), kuhu olid oodatud mobiilsed noorsootöötajad või mobiilsest noorsootööst huvitunud noorsootöötajad/noortekeskuste juhid jt. Osavõtt oleks olnud tasuta ja rahastatud Erasmus+ akrediteeringu raames.
Kolmel päeval oleksime külastanud:
• Hradec Králové tänavatööd
• Hradec Králové noortekeskust
• Třebechovice pod Orebem, Kostelec nad Orlicí tänavatööd
• Česká Skalice, Úpice tänavatööd
• Viimasel õppevisiidi päeval osaleme ühiselt Tšehhi noorsootöötajate seminaril "Pro Brave space".
Loodan siiralt, et see reis ikka toimub kunagi ja mina saaksin ka sellest osa võtta.
Sirle Lüüs oli minu mentor õppeaines „Kutseala kogukond“ ning ta elab ja töötab Elvas. Selle õppeaine raames pidid tudengid külastama oma mentorit ja tutvuma tema tööga. Ma ei saanud teda õigel ajal külastada ja lubasin, et teen seda kindlasti, kui olen autojuhiloa kätte saanud. Praktika ajal plaanisin talle külla minna ja kirjutasin talle e-kirja, kuid kahjuks ta ei vastanud mulle, mistõttu ei saanud ma oma lubadust täita.
Võin öelda, et minu seatud eesmärgid sain täidetud. Üheksa-aastase töökogemusega olen palju näinud ja kogenud, kuid kindlasti on noorsootöös veel palju valdkondi ja tegemisi milles saaksin end proovile panna. Praktika kokkuvõtet kirjutades tundub, et ei olegi midagi suurt teinud, kuid mõned tegevused ja protsessid on võtnud aega mitmeid kuid, näiteks noortevaheliste probleemide lahendamine, millest lühidalt ka eelnevalt kirjutasin.
Igapäevatöös oleme korraldanud erinevaid üritusi noortele ööbimisega laagrid, talgud „Teeme ära 2024“, discgolfi mängimine Pärnu Niidupargis, kokkamised, Lastepäev 2024 ettevalmistused, Lastepäev 2024 esinemine, Volbripäeva rongkäik ja orienteerumine kostüümides, leidnud omale uued välismaa vabatahtlikud aastaks. Suvelaagrite projekti kirjutamine oli mahukas töö ja EV 106 aruande esitamine võttis samuti omajagu aega. Vahepeal oli meil kanalisatsioonitõrge, mistõttu pidime noortekeskuse mõneks päevaks sulgema. Selleks mõtlesime välja päevategevusi avatud linnaruumis, et noorte jaoks natukenegi olemas olla. Mure korral pöördusin Pärnu abilinnapea Ene Täht poole ning Pärnu Linnavalitsusega pidasin läbirääkimisi parandustööde asjus ja pidin hankima hinnapakkumisi tehtavate tööde jaoks. Allüksuse juhi rollis on minu ülesannete seas rentnikele arvete koostamine ruumikasutuse eest, igakuiste Pärnu Noorte Vabaajakeskuse meeskonna koosolekute korraldamine, protokolli ettevalmistamine ja töögraafiku koostamine. Tööd on palju ja see mulle meeldib, kuna hoiab minu vaimu erksana. Vahepeal tunnen väsimust ja stressi, kui kooli kodutöid on vaja kiiresti teha ja seepärast öösiti magada ei saa. Õnneks on kõik mööduv ja meelde jääb ainult meeldiv.
Olen väga rõõmus, et sain jälgida oma kursusekaaslase Igori praktikat. Usun kindlalt, et ta sai meie noortekeskuses suurepärase kogemuse. Kõik meie noorsootöötajad, kellega Igor koos töötas, kiitsid teda ja tundsid, et tema panus oli hindamatu. Eriti silma paistis Igor erivajadustega noortega suhtlemisel- tema pühendumine ja oskus neid mõista olid imetlusväärsed ning noored hindasid teda väga kõrgelt. Olen tema üle äärmiselt uhke. Lisaks oli tore aeg-ajalt oma kursusekaaslasega mõtteid vahetada erinevate koolitööde teemadel ja toetada teda praktika ajal meie noortekeskuses.
Enda tugevustena pean kõige olulisemaks tööle pühendumist. Olgu vaja siis tühjendada kohvimasina haisvat veeämbrit või puhastada noortekeskuse tüdrukute/poiste WC-d, teen seda kõike suure innuga. Olen valmis vajadusel ka varahommikul varem kohale tulema või õhtul hiljem lahkuma. Armastan oma tööd ja noortega tegelemist ning tunnen suurt õnne, et saan olla osa sellest meeskonnast.
Praktika juhendaja hinnang praktikandile
Maarja Avamere, MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus, tegevjuht
Tartu Ülikooli Narva kolledži tudeng Adelina Danilenko läbis noorsootöö praktika Pärnu Noorte Vabaajakeskuses ajavahemikus 01.03-01.06.2024.
Tema töökohustuste hulka kuulus töö noortega noortekeskuses, vaba aja tegevuste planeerimine ja läbiviimine, koostöö teiste keskustega, tegevuskava koostamine ja täitmine, graafiku koostamine, suhtlemine keskuse ruumide rentnikega ning arvete koostamine, meeskonna koosolekute planeerimine ning dokumenteerimine ning projektitöö.
Oma töös lähtus ta kutse-eetikast, organisatsiooni töökorraldusest ja juhenditest, „Noortevaldkonna arengukava 2021-2035“ ning rakendas koolis õpitud teoreetilisi teadmisi oma igapäevategevustes.
Praktika alguses seadis Adelina endale kindlad eesmärgid, mida soovib praktika käigus endas arendada ning saavutada. Lisaks pani ta paika tegevused, milliseid soovib praktika jooksul teha. Praktika käigus läbiviidavate tegevuste planeerimisel seadis ta eesmärgiks tulla välja oma mugavustsoonist ning teha asju, mida ta igapäevaselt ei tee või pole varem teinud.
Praktika käigus tööülesannete täitmises oli ta väga kohusetundlik ning sai suurepäraselt hakkama püstitatud ülesannetega. Ta oli avatud ning valmis õppima kolleegidelt ja uurima teemasid, milles ei tunne end piisavalt enesekindlalt. Pidas kolleegidega nõu ning küsis vajadusel abi. Samuti oli ta tähelepanelik enda ümber toimuva suhtes, märkas ja toetas kolleege.
Oma tegevuste elluviimisse kaasas aktiivselt noori, toetas ning julgustas neid. Suheldes oli ta avatud ning suutis luua usaldusliku keskkonna.
Praktika käigus puutus Adelina kokku ootamatustega, kus tuli kiiresti reageerida, otsuseid teha ning töökorraldus ümber planeerida. Sellistes olukordades tuli väga hästi välja tema hea suhtlemisoskus, juhendamisoskus ning pingelises olukorras tegutsemise oskus.
Adelina oskab oma tööd analüüsida. Ta on avatud meeskonna konstruktiivsele tagasisidele osates sellest teha järeldusi. Noorsootöö on Adelinale väga südamelähedane ning seda tunnevad kõik, kellega ta kokku puutub!
Maarja Avamere
MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus
tegevjuht
Praktika hinnang
Karoliine Aus- MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskus, juhatuse esimees
Adelina, sinu noorsootöö praktika aruanne on väga põhjalik ja kajastab suurepäraselt sinu aktiivset osalust ja panust. Sinu aruanne kajastas mitmesuguseid tegevusi ja projekte, mis näitab, et oled suutnud hästi rakendada oma teadmisi ja oskusi erinevates olukordades. Näiteks EANKi projekt, töövarjuna tegutsemine ja suvelaagrite korraldamine. Sul on hea suhtlus nii teiste noorsootöötajate, oma kolleegide kui ka noortega. See näitab head meeskonnatöö- kui ka juhtimisoskust ning mõistvat ja sallivat suhtumist. Su suutlikkus kohaneda erinevate väljakutsetega ja võtta vastu uusi ülesandeid väljaspool oma mugavustsooni on märkimisväärne. See näitab, et oled motiveeritud ja pühendunud oma tööle. Sinu aruanne sisaldab SWOT-analüüsi ja eneseanalüüsi, mis näitab, et oskad kriitiliselt hinnata oma tegevust ja õppida sellest. See on oluline omadus professionaalses arengus.
Soovitused edaspidiseks: Jätka oma haridusteed ja osale erinevatel koolitustel, et täiendada oma teadmisi ja oskusi noorsootöös. Erinevad kursused ja seminarid aitavad hoida end kursis valdkonna uuendustega. Jätka koostööd erinevate spetsialistidega ja organisatsioonidega nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt ning oma tegevuste ja projektide regulaarset analüüsimist ja tagasiside kogumist nii noortelt kui ka kolleegidelt.
Jätka samas vaimus, otsi uusi väljakutseid ja võimalusi ning hoia end kursis valdkonna arengutega. Sinu töö on noortele ja kogukonnale väga väärtuslik ning oled õigel teel, et saada veelgi paremaks spetsialistiks noorsootöö valdkonnas.
Karoliine
Kasutatud allikad
Leanway (veebileht). SWOT analüüs ja põhimõtted selle koostamiseks. https://leanway.ee/swot-analuus/ [viimati vaadatud 11.06.2024]