Noorsootöö - Üliõpilane noorsootöötajana

Tartu Ülikool Narva Kolledž
19. november 2023 by
Reimo Tsepkin

Kutseala Kogukond


Õppeaine eesmärk:

Üliõpilane mõistab noortevaldkonna toimimise tervikvaateid ja oskab arendada kogemuste vahetamiseks võrgustikutööd.


Õpiväljund 

Üliõpilane:
- seostab noortevaldkonna osapooli ja nendevahelisi koostöövorme;
- planeerib professionaalset arengut ja koostööd noorsootöö sidusrühmadega suurendades noortevaldkonna lõimitust teiste valdkondadega;
- analüüsib erinevaid noortevaldkonna kutsealaseid identiteete;
- analüüsib koostöövõimalusi ja võrgustikutööd noortevaldkonnas ning valdkonna sidusrühmadega ja loob vajalikke koostöövorme.


Minu eesmärgid ja ootused:

  1. Juhtida ja organiseerida vabaajakeskuse arendustegevusi, mis puudutavad nii organisatsiooni kui meeskonda;
  2. Hallata kogu organisatsiooni tegevust vastavalt linnavalitsuse ja vabaajakeskuse vahel sõlmitud koostöölepingule, organisatsiooni tegevuskavale ja eelarvele;
  3. Olla vabaajakeskuse kontaktisikuks teistele osapooltele;
  4. Tegeleda organisatsiooni turunduse, kommunikatsiooni ja kuvandiga;
  5. Turundus- ja kommunikatsiooniplaani koostamine ja järgimine;
  6. Arendustegevuste läbiviimine ja koordineerimine;
  7. Eelarvestamine;
  8. Allüksuse eelarvestamine;
  9. Koostöö teiste allüksustega;
  10. Dokumendihaldus ja aruandlus;
  11. Vabaajakeskuse esindamine;
  12. Meeskonnatöö hõlbustamine ja koosolekute korraldamine;


Minu võimalused:

Mina töötan MTÜ Pärnu Noorte Vabaajakeskuses allüksuse juht-noorsootöötaja ametikohal. Noorsootööd olen teinud juba 7 aastat. Praegu kui õpin Tartu Ülikool Narva Kolledžis noorsootööd, on mul väga kerge lektori jutust seoseid luua noorsootööga. Samuti saan kohe ülikoolis õpitud oma noortekeskuses järele proovida. 


Minu küsimused mentorile:

  1. Kuidas teie tasandil toimub koostöö noorsootöö sidusrühmadega suurendades noortevaldkonna lõimitust teiste valdkondadega
  2. Kuidas teie tasandil toimub koostöö ja võrgustikutöö noortevaldkonnas ning valdkonna sidusrühmadega?
  3. Milliseid takistused võivad esineda noortevaldkonnas teiste valdkondadega?
  4. Kuidas algas teie teekond noorsootöö maastikul?
  5. Milliste raskustega olete pidanud silmitsi seisma noorsootöö arengus?
  6. Kui tihti analüüsite oma tööd?
  7. Millise hinnangu annaksite enda poolt tehtud tööle noorsootröös?

Enesetutvustus


Olen 46 aastane, abielus, 5 lapse ema ja 4 lapsele vanaema. Minu hobideks on käsitöö, maalimine, teater ja muusika.

1992-1993 aasta käisin ma Hiiumaa kooliteatris, mida juhendas Ave Alavainu. Minu esimene etendus milles osalesin kandis nimetust "Päikesekiir Gaabrieli lugu". Selles näidendis mängisin kuninganna osa. Teine näidend milles osalesin oli Ave Alavainu käe all lavastatud A.Solka "Tekk". See periood oli minu elus murranguline. Kooliteatrite festivalidel osaledes nägin ma enda über inimesi, kes olid "teistsugused". 1992 aasta tõi endaga kaasa vabaduse ja uue hingamise ning asju hakati tegema ühtäkki teistmoodi kui varem. Vabadust ja murrangut oli näha ka noorte hingedes. Mulle meeldis, et festivalidel osalenud noored olid boheemikud ja neid ei heidutanud teiste arvamus grammigi. Tundsin oma hinges, et selline tahan minagi olla. Ma ei saa väita päris 100%, et mind ei kõigutanud teiste inimeste arvamus. Miskit läks ikka korda, kuid minu enesekindlus ja julgus olla mina ise on just siit ajast alguse saanud. 


Noorsootööd olen teinud aastast 2015. Töö noortega on nii mitmekülgne ja inspireeriv ning kunagi ei teki töörutiini. Noortega koos olles tunnen end vajaliku ja nooruslikuna. Ma mõistan noorte hingeelu ja tänu sellele on mul kergem nendega kiiresti ühist keelt leida. Mulle meeldib vahepeal ka väikseid kriutskeid teha, sest siis ei ole elu liiga üksluine ja igav.

Kuna olen aru saanud, et noorsootöö on minu kutsumus, siis alates 2022 aastast alustasin ma õpinguid Tartu Ülikool Narva Kolledžis. Praegu olen ma esimese kursuse noorsootöö tudeng. Ma naudin ülikoolis käimist ja õppimist. Mulle meeldivad õppejõud, kes on oma ala profesionaalid ja teevad oma tööd südamega.

Õpiteekond


Ajakava:

  • 08.02.2023 seminar - Sissejuhatus kursusesse. Kursuse teekond.
  • 14.02.2023 e-õpe - Blogide esitamine edastamiseks mentoritele koos Kutseala kogukonna teekonna plaaniga.
  • 28.02.2023 e-õpe - Veebiseminar metoritega - tutvumine, teekonna täiendamine.
  • 18.04.2023 seminar - Kovisioon.
  • 20.04.2023 seminar - Kovisioon nende jaoks, kes ei osalenud
  • 18.04.2023 kovisioonil.
  • 20.05.2023 seminar - Aine refleksioon ja eksam.


Iseseisvate tööde loetelu:

  1. Blogi "Noorsootöö üliõpilane noorsootöötajana"
  2. Enesetutvustus
  3. Ülikooli õpitee
  4. Teadmiste ja oskuste analüüs
  5. Kutseala kogukond - minu eesmärgid, minu ootused, minu võimalused, minu küsimused jne.
  6. Esialgne tegevuskava - lähtudes kursuse õpiväljunditest.
  7. Teekond - tegevus- ja ajakava. Teekonna planeerimisel tuleb arvestada:


Eesmärk: üliõpilane mõistab noortevaldkonna toimimise tervikvaateid ja oskab arendada kogemuste vahetamiseks võrgustikutööd.

Õpiväljundid:

  • mõistab noorsootöö valdkonna osapooli ja seoseid;
  • analüüsib erinevaid noortevaldkonna kutsealaseid identiteete;
  • analüüsib võrgustikutööd noortevaldkonnas;
  • kavandab koostööd valdkonna sidusrühmadega, sh vajalikud uued koostöövormid;
  • hindab võrgustikutööd, rakendades oma teadmisi ja oskusi,
  • mentori ja üliõpilase vajadustega, ootustega ja võimalustega

Olukorraga riigis

Kriteeriumidega: veebruaris-aprillis toimub tandemite koostöö. Kursuse lõpus ühine seminar kolledžis. Tandemid kohtuvad vähemalt 4 korda, nendest võimaluse korral vähemalt üks kohtumine mentori töökohal.

Refleksiooni analüüs: tuleb koostada blogis refleksioon, kasutades nt Gibbsi refleksioonimudelit. Refleksioonis:

  1. Tuleb analüüsida protsessi tervikuna
  2. Iga õpiväljund eraldi + kirjandus + korrektne viitamine. Peab olema vähemalt viis usaldusväärset allikat.
  3. Enne esitamist tutvub mentor ja annab kirjaliku tagasiside, mis lisatakse blogisse üliõpilase refleksiooni juurde.

Saa tuttavaks minu mentoriga

Sirle Lüüs
Elva vallavalitsuse noorsootööspetsialist

Noorte valdkond on minu jaoks väga oluline ning olen töötanud erinevates noorsootööga seotud ametikohtadel. Olen olnud vabatahtlik noortejuht, huvijuht kutsekoolis, noorsootöö korraldaja mittetulundusühingus ning hetkel töötan noortega omavalitsuse hallatavas asutuses. Olen kirjutanud ning ellu viinud erinevaid projekte nii noorsootöö kui ka teistes valdkondades, oman kogemust nii õpilasesinduse kui ka noortevolikoguga töötamisel, ka noorsootöö kvaliteedi hindamine ei ole minu jaoks võõras.


2020. aasta kevadel lõpetasin Tallinna Ülikoolis noorsootöö korralduse eriala magistriõpingud, oman noorsootöötaja 7. taseme kutset, lisaks olen lõpetanud huvijuht-loovtegevuse õpetaja eriala. Hetkel töötan rahvamaja juhatajana ning lisaks kultuuri korraldamisele kuulub minu tööülesannete hulka piirkonna noorsootöö korraldamine.


Kohtumised Mentoriga

24.04.2023 kohtusin ma oma mentoriga esimest korda läbi zoomi. Esimesel kohtumisel nagu ikka, saime tuttavaks omavahel. Rääkisime oma tööst, hobidest, töökogemustest, karjäärist, noorsootöö muredest ja rõõmudest. Vestlus toimus vabas vormis,  sujuvalt. Kohati tundus nagu kaks tuttavat kolleegi kohtusid ning jagasid oma mõtteid ja kogemusi noorsootööst. Minul jäi oma mentoriga kohtumisest põue soe ja hea tunne.  


Edasised plaanid

Valdkond, noored ja tegevused on üks ja seepärast mõistame mentoriga üksteist suurepäraselt. Vestlemise käigus jõudisime nagu ikka noorteni. Minul mõlkusid peas muremõtted teatud noorte päeras. Sealt tuligi  mõte, teha esimene samm ja leida lahendus oma murele.

Panime paika, et 04.05 sõidan Elvasse uudistama sealseid tegevusi.  


11.04.2023 teisel kohtumisel andsin ülevaate oma tehtud kodutööst. Olen ennegi öelnud, et Pärnus on meil suurepärane koostöö võrgustiku liikmetega. Mõne päevaga leidsin kiiresti vajalikud vastused. Kas need vastused mulle meeldisid? Kahjuks sellel pole enam tähtsust, sest otsused olid selleks ajaks juba tehtud. Tuli leppida olukorraga. Vähemalt püüdsin pakkuda meiepoolseid võimalusi noore toetamiseks. Teema on konfidentsiaalne ning seepärast ma sellest siia rohkem kirjutama ei hakka. 


Kuidagi jutu sees tuli jutuks noorsootöötaja tase 6 kirjutamisest. Selle esitamise tähtaeg oli 01.05.2023. Mul oli kuidagi raske taseme 6 tegemisega algust teha. Kõik tundus nii segane. Stressi tase oli suur. Järsku ütles Sirle, et ta saab mind selles aidata. Tundsin kuidas ühtäkki elu minu sisse voolas. Sirle jagas mulle juhtnööre noorsootöötaja tase 6 tegemiseks. Leppisime kokku, et 24.04.2023 on mul portfoolio valmis esimeseks ülelugemiseks. Edaspidi istusin öösiti üleval, päeval käisin õhtuni tööl ja öösel taas jätkasin portfoolio kirjutamisega. 23.04 südaööl esitasin oma töö mentorile. Lõpuks ometigi sain portfoolio valmis esimeseks ülelugemiseks. Minu sees kõik mässas, keeras, süda oli paha ja magu tõmbas sees justkui krampi. Ma olin nii väsinud, pinges ja ebakindel oma tehtud töös.

 

24.04.2023 tuli Sirlelt esimene tagasiside. Hoidsin ärevusest hinge kinni. Tuli välja, et asi polnudki nii hull! Küsimustest olin ilusti aru saanud, näited olid kõik erinevad kuid kirjavigu oli palju. Ilmselgelt oli, sest pole just eriti kerge väsinud silmadega öösel kirjatööd teha. Juhtimises pisin mõnda punkti rohkem lahti selgitama, sest see osa tundus veidike nõrk olevat. Ühesõnaga ma sai oma taseme 01.05.2023 esitatud. Alles hiljuti sain komisjonilt kolm lisaküsimust. Nüüd pean ootama kannatlikult juunikuud, sest alles siis saan teada, kas sain oma taseme 6 tehtud või mitte. 

04.05.2023 Elva on üks koht Eestimaal, kuhu sõitmiseks pead varuma kindlat tegevusplaani. Mina liikusin 03.05 ülikoolist Narvast Tallinna suunda. Hakkasin internetist pileteid järgmiseks päevaks ostma. Heldene aeg! Selgus, et Pärnus polegi võimalik bussiga otse Elvasse sõita. Tegin mina põhjalku uurimustööd ja selgus, et buss väljub Pärnu-Tallinn kell 05.05- 06.55 mille pileti hind 18€ (tava hind on max 9€. See hommikune buss on eriti krõbeda hinnaga)

Buss Pärnu-Tallinn väljub kell 06.00-07.55, ning see jääks juba hiljaks rongile mis väljub Tallinn- Elva kell 7.41-10.19. Kella 12.56-15.31väljuv rong jääb juba hiljaks, kuna minu mentor oli sellel päeval tööl kella 15.

Buss Pärnu-Tartu väljub kell 07.45-10.30. Tartu-Elva läbi Tpileti GObussile kohad kõik broneeritud. Ainus kuhu oleksin saanud pileti osta läbi Tpileti, oleka Tartu-Elva kella 12.30-13.05 bussile. Sellisel juhul oleks minul mentoriga kohtumiseks ainult 2h. 

Nii, kuidas Elvast tagasi koju Pärnusse saada?

Tagasi Pärnusse saaksin Elvast Tallinnasse rongiga, mis väljub 18.30-21.13. Elvast Tartusse läbi Tpileti on kõik liinid välja müüdud ja netist pileteid osta ei saa. Tartust-Pärnusse liigub viimane buss kell 18.40-21.15. Kes nüüd minu jutuga kaasa mõtles sai juba aru, et ma olin päris hädas oma Elvasse reisuga. Ei teadnudki kohe mida teha. Kirjutasin murest oma mentorile. Mul käis endalgi mõte peast läbi, kuid õnneks Sirle pakkus kohtumist teha läbi zoomi. Mul läks süda kohe kergemaks. Leppisime kokku omavahel, et 04.05.2023 kohtume kella 9 ajal. 

04.05.2023 Jutukäigus selgus, et 02.05.2023 täitus Sirlel 1 aasta oma uuel ametikohal. Nimelt töötab Sirle Elvas omavalitsuses noorsootööspetsialistina. Sirle rääkis mulle oma tööst ja tegemistest, ning mulle tundub, et ta teab kõike, mis puudutab tema töö valdkonda. Ta oskab vastata kõigile küsimustele. Ei hakka siin avalikustama meie vestlusest omavahel. Küll, aga soovin avaldada oma arvamust selle kohta, kuidas mina Sirlet temaga vesteldes nägin või tunnetan. 

Kuulates Sirle juttu sain ma aru, et igas organisatsioonis tuleb ette nii häid kui ka raskeid aegu. Inimesed on rahulolematud, kerkivad esile erinevad probleemid ja neid muresid tuleb kindlasti lahendada. Sirle on just see inimene kellele kolleegid usaldavad oma muresid ja rõõme. Sirle on parimaks eeskujuks oma töötajatele, sest ta on alati toetav ja abivalmis ning olemas neile kas või hilisõhtu tundideni. Vahel on nii palju kasu ühest lahkst sõnast või inspireerivast mõtteterast. Sirle oskab motiveerida oma inimesi ja neid tunnustada lahke sõnaga. 

Nagu ma ennist juba mainisin tuleb tema organisatoores töös ette nii võlu kui ka valu. Tema töös on väga oluline see, et kõik täidaksid oma töös vajalikud tähtajad õigeaegselt. Vahepeal avatud noorsootööd tehes nii mõnigi võib mõelda, et noorsootöötaja  töö on ainult noortekeskuses ukse lahti tegemnine ja noortega mängimine päevast päeva. Tegelikult keegi ei näe seda tööd, mis noorsootöötaja teeb siis, kui teda noorte silamd ei näe (projektide kirjutamisega, projektide aruannete tegemisega, ürituste organiseerimisega, juhtumikirjelduste kirjutamisega, Facebooki ja Instagrammi noorteinfo lisamine, postituste tegemisega, koolitustel osalemine jne). Mina sain aru, kui oluline lüli Sirle töös on näiteks noorsootöötaja projektikirjutamisel tähtaegadest kinni pidamine. Kui inimesed ei tee oma tööd õigeaegselt valmis, siis ei saa Sirle ka oma tööd hästi teha. Omavalitsuses tegutseb selline rõõmsameelne, säravate silmadega ja avatud meelega noorsootöö spetsialist nagu Sirle on, siis ma hea meelega  julgeksin esitada talle ka võib-olla kõige rumalamaid küsimusi, teades, et mind keegi pika pilguga hukkamõistvalt ei vaata pärast seda. Elva linnal on vedanud, et neil selline tore ja heasüdamega noorsootööspetsialist töötab. 

Olen Sirlele väga tänulik, et ta minuga oma mõtteid, teadmisi, oskusi ja aega jagas. Samuti, et ta aitas mind raskel hetkel ja jagas vajalikke näpunäiteid noorsootöötaja tase 6  kirjutamiseks. Ma andsin Sirlele lubaduse, et kui saan autojuhi laod tehtud, siis kindlasti sõidan talle Elvasse külla koogiga. 



Õpiväljundid

  • mõistab noorsootöö valdkonna osapooli ja seoseid;
  • analüüsib erinevaid noortevaldkonna kutsealaseid identiteete;
  • analüüsib võrgustikutööd noortevaldkonnas;
  • kavandab koostööd valdkonna sidusrühmadega, sh vajalikud uued koostöövormid;
  • hindab võrgustikutööd, rakendades oma teadmisi ja oskusi,
  • mentori ja üliõpilase vajadustega, ootustega ja võimalustega


Kasutatud materjal:

Eesti noorsooraport. Eesti noorsoopoliitika ülevaade. Tallinn: EV HM, 2000.

Eesti noorsooraport. Eesti noorsoopoliitika ülevaade. Tallinn: EV HM, 2000.

Noortevaldkonna arengukava 2021-2035 eelnõu (2021). Haridus- ja Teadusministeerium.

Saarniit, J. (1995) Eesti noorte väärtushinnangud läbi aegade. Tallinn: EV HM.

Taru, M., Pilve, E., Kaasik, P. (2015). Noorsootöö Eestis: 19. sajandi keskpaigast kuni 21. sajandi esimese kümnendi lõpuni: ajalooline ülevaade. Tallinn: ENTK.